31 mar Pogotowie Konserwatorskie
Geneza powstania pogotowia
Idea rodziła się w oparciu o zespół doświadczeń dziesiątek lat.
W połowie lat 90-tch został zainicjowany proces integracji trzech polskich uczelni kształcących konserwatorów na poziomie sześcioletnich studiów wyższych. Jednym z momentów przełomowych były w 1997 roku obchody 50-lecia Wydziału Konserwacji ASP w Warszawie. Był to rok początku współpracy z WAT /wdrażania technologii laserowej w konserwacji/ ,zdziwienia braku wykorzystania kadry konserwatorskiej i studentów w akcji ratowania dziedzictwa narodowego w usuwaniu skutków powodzi. Był to również moment powstania myśli o konieczności powołania pogotowia konserwatorskiego i poszerzenia zadań ustawowych w sytuacji klęsk żywiołowych, katastrof, pożarów, itp. podejmowania bezzwłocznych prac badawczych i konserwatorskich po tych wydarzeniach.
W 1999 roku wspólnie z ASP w Krakowie został powołany Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki .Po szesnastu latach działalności, realizacji grantów, prestiżowych prac konserwatorskich , zbudowania właściwego zaplecza laboratorium, pracowni, kupna samochodu możliwa stała się konstrukcja wniosku ASP w Warszawie pod nazwą:
„POGOTOWIE KONSERWATORSKIE- MOBILNE LABORATORIUM DLA OCHRONY, KONSERWACJI I ZABEZPIECZENIA DZIEŁ SZTUKI I OBIEKTÓW ZABYTKOWYCH W ARCHITEKTURZE.”
To kolejny etap praktycznego zaplecza do tworzenia szerokiej oferty dla potrzeb ochrony dziedzictwa narodowego. Daje szansę uczestnictwa w kształceniu kadr konserwatorskich , w zakresach korzystania z najnowocześniejszych technik badawczych. Znacząco poprawi efekty szkolenia, wspomagania działalności służb specjalistycznych w realizacji bezzwłocznych działań ratowniczych. Wypełni potrzebę stworzenia adresu i zgromadzenia zespołu ekspertów przygotowanych do działań terenowych. Pozwoli zintensyfikować prace tworzenia instrukcji i regulaminów przeciwdziałania skutkom klęsk żywiołowych ,katastrof , nadzwyczajnych zagrożeń obiektów zabytkowych. W fazie przejściowej oparty o już funkcjonujący zespół MIK stanowiący podstawę kadrową tworzonego pogotowia.
POGOTOWIE KONSERWATORSKIE
Mobilne laboratorium dla ochrony, konserwacji i zabezpieczenia dzieł sztuki i obiektów zabytkowych w architekturze.
- Mobilne, konserwatorskie systemy laserowe: osiem systemów
- Wyposażenie laboratorium laserowego
- Skaningowy mikroskop elektronowy SEM z EDS
- Spektrometr Ramana – mikro-spektrometr wyposażony
w lasery wzbudzające pracujące na długościach fal 532 nm i 785 nm wraz z niezbędnymi akcesoriami - Spektromet Ramana – przenośny spektrometr (ze wzbudzeniem na 785 nm lub 1064 nm) z wyposażeniem
- Skaner fluorescencji rentgenowskiej (XRF)
- Przenośny/ręczny spektrometr fluorescencji rentgenowskiej (XRF)
- Dyfraktometr rentgenowski
- Zestaw cyfrowych, przenośnych mikroskopów optycznych 3D
- Ręczny spektrometr FTIR
- kamera hiperspektralna
- Przenośny zestaw do wykonywania i digitalizacji zdjęć rentgenowskich
- Przenośna kamera termowizyjna
- Mikrotom rotacyjny
- Mikrofedometr
- Laserowy, ręczny skaner 3D
- Zestaw do dokumentacji fotograficznej, aparaty fotograficzne, zestaw lamp błyskowych studyjnych
- Walizka do pomiaru wilgotności
- Phmetr/jonometr, laboratoryjny
film
Posted at 13:29h, 13 lutegoThanks so much for the article post. Much thanks again. Awesome. Walker Pretzel